Menu

Fairfield Infant School

Everyone is valued and learning is fun

Meet Our Governors

Name: Gill Tonkin

Position: Chair of Governors

Responsibilities/Committees: Chair, Finance, Curriculum, PP, HTPM

Date Appointed:  30th September 2021

Term of Office: 4 Years, end date 29th September 2025

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2022/23: 88%

Meetings Attended 2021/22: 100%

 

 

 

I am both a parent and grandparent, with a keen interest in education and ensuring children get the best possible start in life.  I have previous experience as a lecturer in Business Administration and IT, and currently work for a high street bank, in customer service and management, and am qualified as a Personal Banker.  I joined the governing body in September 2017 and was subsequently elected as Chair of Governors in October 2019.  I have a very strong interest in supporting my local community and utilising my life experiences to assist the school in developing a strong learning environment.

Name: Joanna Armitage

Position: Vice Chair of  Governor

Responsibilities/Committees: Safeguarding, Health and Safety, Pay Committee

Date Appointed: 15th October 2020

Term of Office: 4 Years, end date 14th October 2024

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2022/23: 88%

Meetings Attended 2021/22: 100%

I joined the school Governor team in October 2020 and have a son who attends the school. It has long been an aspiration of mine to join a Governing Body and I look forward to supporting the Fairfield School community within this role. I work in Health and Social Care and have over 20 years of experience in direct care, management, compliance and standard setting roles. I am currently a Data Protection Officer for a large healthcare provider and have a keen interest in safeguarding, health and safety and information governance. I am passionate about promoting diversity, inclusion, health and wellbeing, particularly within a child’s early years and very much share the school’s ethos that Everyone is Valued and Learning is Fun.’

  

Name: Lara Jelliff

Position: Headteacher

Responsibilities/Committees: Safeguarding

Date Appointed: 4th September  2020

Term of Office: 4 Years, end date 4th September 2024

Business, Personal and Pecuniary Interests: Employed at School

Meetings Attended 2022/23: 100%

Meetings Attended 2021/22: 100%

  

 

 

Name: Stacey Merrell

Position: Co-Opted Governor

Responsibilities/Committees: Assistant Headteacher and Development and Training

Date Appointed: 14th November 2019

Term of Office: 4 Years, end date 13th November 2023

Business, Personal and Pecuniary Interests: Employed at School

Meetings Attended 2022/23: 77%

Meetings Attended 2021/22: 100%

 

Name: Charlotte O’Neill

Position: Staff Governor

Responsibilities/Committees: TBC

Date Appointed: 21st October 2021

Term of Office: 4 Years, end date 20th October 2025

Business, Personal and Pecuniary Interests: Employed by school

Meetings Attended 2022/23: 100%

Meetings Attended 2021/22: 100%

Hi, my name is Charlotte O'Neill and I have been working at Fairfield since September 2013 and became the Senior Admin Officer in 2018 and have recently been invited to join the governing body as a staff representative.  I feel my school financial knowledge and actual working experiences at the school will allow me to make valuable contributions to support our pupils, parents and all school staff.  I am keen to be part of the school's vision for constant improvements and for us to become a well known and respected entity within the local community.

Name: Naomi Sloane

Position: Co Opted Governor

Responsibilities/Committees: EYFS,SEND, Pay Committee

Date Appointed: 23rd September 2021

Term of Office: 4 Years, end date 22nd September 2025

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2022/23: 66%

Meetings Attended 2021/22: 100%

I joined the Governing Body in September 2021; I am keen to put my knowledge and experience as a teacher into supporting Fairfield's pupils, parents and teachers, especially in the area of SEN teaching as that is my specialism as GCSE maths & sciences teacher.  I am a local resident and with friends' children having gone through, or are going through, Fairfield.

 

Name: Krystle Duke

Position: Parent Governor

Responsibilities/Committees: Quality of Education

Date Appointed: 10th March 2022

Term of Office: 4 Years, end date 9th March 2026

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2022/23: 66%

Meetings Attended 2021/22: 100%

 

 

Name: Sarah Luker

Position: Co-Opted Governor

Responsibilities/Committees: Leadership & Management, Curriculum

Date Appointed: 25th May 2023

Term of Office: 4 Years, end date 24th May 2027

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2022/23: 100%

I joined the Governing Body in May 2023 after knowing that my son secured a place at Fairfield Infants from September 2023. My background is in Key Stage 2 education and I am currently a Headteacher at a school in Waterlooville. I am a Governor at my own school so was keen to be able to share my expertise as well as deepen my knowledge about the education system within an infant setting. In my spare time I enjoy spending time with my family and taking part in weekly Park Runs.

 

Name: Megan Elderton
Position: Co-opted Governor

Date of Office: 19th September 2023

Term of Office: 4 years, end of term 18th September 2027

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2023/24: 

 

Hello I’m Megan. I am passionate about working with children and within an educational setting and have been fortunate to obtain employment in a childcare job that works closely with Fairfield infant school.  These experiences have given me a real insight in to the school's ethos of Everyone is Valued and Learning is Fun.  In my home life, I am an Aunty and a keen Girl Guide leader.  I strive to use my own personal experiences and knowledge in the development of children and will continue to do so whilst serving on the Governing Body at Fairfield. 

Name: Suzanna Grundy
Position: Co-opted Governor

Date of Office: 19th September 2023

Term of Office: 4 years, end of term 18th September 2027

 

 

Name: Jeremy McGuinness
Position: Co-opted Governor

Date of Office: 19th September 2023

Term of Office: 4 years, end of term 18th September 2027

 

 

 

Name: Tracy Carter
Position: Parent Governor

Date of Office: 17th October 2023

Term of Office: 4 years, end of term 18th October 2027

Previous Governors

Name: Mike Smith (Resigned)

Position: Vice Chair of Governors

Responsibilities/Committees: Vice Chair, Safeguarding and School Website 

Date Appointed: 5th October 2021 

Term of Office: 4 Years, end date 31st July 2023 (Resigned at end of term)

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2022/23:100%

 

 

Name: Amy Gosney

Position: Co Opted Governor

Responsibilities/Committees: SEND and Leadership and Management

Date Appointed: 13th February 2020

Term of Office: 4 Years, end date 12th February 2024 (Resigned July 2023)

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2022/23: 22%

 

Name: Imogen Payter (Resigned)

Position: Co Opted Governor

Responsibilities/Committees: Health and Safety, E-Safety and English

Date Appointed: 30th April 2020

Term of Office: 4 Years, end date 29th April 2024 (Resigned 22nd November 2022)

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2022/23: 100%

 

Name: Kelly Stewart (Resigned)

Position: Co-Opted Governor

Responsibilities/Committees

Date Appointed: 21st May 2022

Term of Office: 4 Years, end date 20th May 2026 (Resigned 22nd November 2022)

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2022/23: 100%

 

Name: Keith Doe (Resigned)

Position: Co Opted Governor

Responsibilities/Committees: Health and Safety, Finance and E-Safety 

Date Appointed: 30th September 2021

Term of Office: 4 Years, end date 29th September 2025 (Resigned 7th April 2022)

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2021/22: 75%

 

Name: Sandra Platts (Resigned)

Position: Co Opted Governor

Responsibilities/Committees: SEND, Finance and Maths

Date Appointed: 19th November 2020

Term of Office: 4 Years, end date 18th November 2024 (Resigned 7th April 2022)

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2021/22: 50%

 

Name: Janna Anderson (Resigned)

Position: Parent Governor

Responsibilities/Committees: Safeguarding, English, Wellbeing, PHSE and Headteachers Performance Management

Date Appointed: 12th December 2019

Term of Office: 4 Years, end date 3rd February 2022

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2021/22: 0%

 

Name: Lisa Kemp (Resigned)

Position: Co Opted Governor 

Responsibilities/Committees: Wellbeing, PHSE and Safeguarding

Date Appointed: 1st September 2020

Term of Office: 4 Years, end date 1st September 2024 (Resigned 17th June 2021)

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2020/62.5%

 

Anna Weeden - Local Authority Governor (Resigned)

Name: Anna Weedon

Position: Co Opted Governor 

Responsibilities/Committees: Development and Training, Wellbeing and PHSE

Date Appointed: 15th October 2020

Term of Office: 4 Years, end date 14th October 2024 - Resigned 9th November 2021

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2021/22: 25%

 

Name: Clare Combes (Resigned)

Position: Co Opted Governor 

Responsibilities/Committees: Early Years and Staff Induction

Date Appointed: 15th October 2020

Term of Office: 4 Years, end date 14 October 2024 - Resigned 14th September 2021

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2020/21: 75%

 

Name: Preeti Mehta (Resigned)

Position: Co Opted Governor 

Responsibilities/Committees: Looked After Children, E Safety

Date Appointed: 19th April 2018

Term of Office: 4 Years, end date 18th April 2022 - Resigned 12th August 2020

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2019/20: 73%

 

Name: Lisa Reynolds (Resigned)

Position: Co Opted Governor 

Responsibilities/Committees: Training, Development, Safeguarding, 

Safer Recruiting, Finance Governance

Date Appointed: 26th November 2019

Term of Office: 4 Years, end date 25th November 2023 - Resigned 12th August

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2019/20: 55%

 

Name: Anthony Quinn (Resigned)

Position: Co Opted Governor 

Responsibilities/Committees: 

Date Appointed: 14th September 2017

Term of Office: 4 Years, end date 13th September 2021 - Resigned 12th December 2019

Business, Personal and Pecuniary Interests: Hampshire Governor Services - SLA with School

Meetings Attended 2019/20: 75%

 

 

Name: Babs McNeill (Resigned)

Position: Co Opted Governor 

Responsibilities/Committees: 

Date Appointed: 14th September 2017

Term of Office: 4 Years, end date 13th September 2021. Resigned 19th September 2019

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2018/19: 82%

 

 

Name: Nick Turner (Resigned)

Position: Co Opted Governor 

Responsibilities/Committees: Pay Committee, Pupil and Sports Premium

Date Appointed: 19th September 2017

Term of Office: 3 Years, end date 30th April 2020. Resigned 23rd April 2020

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2019/20: 67%

 

Name: Joanne Littlechild (Resigned)

Position: Parent Governor (End of Term 28th November 2019)

Responsibilities/Committees: 

Date Appointed: 25th November 2015

Term of Office: 4 Years, end date 26th November 2019

Business, Personal and Pecuniary Interests: None Declared

Meetings Attended 2019/20: 33%

 

Top